MENÜ 

Lisanslama Sınavlarına Nasıl Başvurulur?


27 Şubat 2017 Pazartesi

Sermaye piyasası kurumlarında ve halka açık ortaklıklarda çalışanların veya bu alanlarda çalışmak isteyenlerin öncelikle görev alanına ilişkin gerekli olan lisans türünü, ardından da ilgili lisansı alabilmek için hangi lisans sınavına girmesi gerektiğini belirlemesi ve lisanslama sınavlarına başvurması gerekmektedir.
Lisanslama sınavları; kâğıt ortamında yapılan lisanslama sınavları ve elektronik ortamda yapılan lisanslama sınavları (e-LS) olmak üzere iki farklı şekilde yapılabilmektedir.
Kâğıt ortamında yapılan lisanslama sınavları ile elektronik ortamda yapılan lisanslama sınavları sonuçları bakımından eşdeğerdir. Kâğıt ortamında sınava giren adaylar ile e-LS’ye giren adayların sınavlardan başarılı olmaları durumunda sahip oldukları haklar aynıdır. 
Sınavlara başvurmak için herhangi bir ön koşul bulunmamaktadır.
 

1 Kağıt Ortamında Yapılan Lisanslama Sınavlarına Başvuru

Kâğıt ortamında yapılan lisanslama sınavlara katılmak isteyen tüm adaylar, Kuruluşumuz tarafından ilan edilen sınav başvuru tarihleri arasında girmek istedikleri sınavlara başvuruda bulunabilirler.

Sınav başvurusuna ilişkin olarak adayların öncelikle “SPL Başvuru Sistemi”ne üye olmaları, girmek istedikleri sınav türünü ve sınav türünün altında yer alan sınav konularını seçmeleri, sınav merkezini seçmeleri ve ilgili ödemeyi gerçekleştirdikten sonra başvuruyu tamamlamaları gerekmektedir.

Sınav başvuru işlemlerine ilişkin detaylı bilgiler ilgili sınava ait Sınav Kılavuzu’nda yer almakta olup adaylar Sınav Kılavuzu’nu dikkatlice okumalıdırlar.

Kâğıt ortamında ve elektronik ortamda yapılan lisanslama sınavlarına başvuru işlemlerinin yapıldığı “SPL Başvuru Sistemi”ne buradan ulaşabilirsiniz.

2 Elektronik Ortamda Yapılan Lisanslama Sınavlarına Başvuru (e-LS)

Elektronik lisanslama sınavlarına (e-LS) başvuru için belirlenmiş herhangi bir tarih bulunmamaktadır. e-LS’ye girmek isteyen adaylar başvuru işlemlerini istedikleri tarihte gerçekleştirebilirler.

e-LS başvurusuna ilişkin olarak adayların öncelikle “SPL Başvuru Sistemi”ne üye olmaları (daha önce üye olan adaylar tekrar üye olmayacaklardır) sonrasında girmek istedikleri sınav konularını seçmeleri, sınav tarihi ve saatini belirlemeleri ve ilgili ödemeyi gerçekleştirdikten sonra başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Adaylar, elektronik sınavlara ilişkin detaylı bilgilerin yer aldığı e-LS Kılavuzunda belirtilen esaslar dâhilinde e-LS başvurularını SPL’nin “SPL Başvuru Sistemi” üzerinden (http://basvuru.spl.com.tr) yapabilirler.

 

Okunma Sayısı: 118373 Diğer Sınavlar


  0 850 532 34 34  |  info@spl.com.tr
©2019 - Her Hakkı Saklıdır. Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu A.Ş.