SPL ve CISI İş Birliği

Duyuru No: 2019-KUR-28
Tarih: 7.11.2019
Konu: SPL ve CISI İş Birliği

Kuruluşumuz, Londra Menkul Kıymetler Borsası uygulayıcıları tarafından kurulan ve menkul kıymetler, yatırım, servet ve finansal planlama uzmanları için profesyonel bir kuruluş olan Chartered Institute For Securities & Investment (CISI) ile İş Birliği Mutabakatı imzalamıştır.

Söz konusu mutabakat ile; CISI sertifikaları arasında yer alan,

  • Investment Operations Certificate ve
  • Capital Markets Programme

sertifikalarının sınavlarına ilişkin olarak;

A) Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 Lisansı’na sahip olanlar ilgili sertifikaların kapsamında yer alan “UK Financial Regulation” sınavından muaf tutulacaktır. Bununla birlikte; muafiyet için belirlenmiş ücretin ödenmesi gerekmektedir.

B) Ayrıca Ülkemiz finans sektörünü düzenlemek ve denetlemekten sorumlu olan kamu kurumlarından T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sermaye Piyasası Kurulu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu çalışanlarına aşağıda belirtilen konularda destek verilecektir:

  • “Sertifika Kayıt Ücreti” alınmayacaktır.
  • İlgili sertifikaların kapsamındaki sınavların ücretlerinde %25 indirim sağlanacaktır.
  • Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 Lisansı’na sahip olan ilgili kurum çalışanları belirtilen sertifikaların kapsamındaki “UK Financial Regulation” sınavından muaf tutulacak ve muafiyet ücreti alınmayacaktır.

C) İlk kez sınava girecek adaylar CISI üyeliğinden kaynaklanan faydalara (CISI’ın uzaktan eğitim modülleri ve “The Review” adlı dergisi vb.) erişim imkanı veren 12 aylık CISI öğrenci üyeliğine hak kazanacaktır.

D) Sermaye piyasalarımızın gelişimine ve sektörel bilgi birikiminin artırılmasına fayda sağlayacak ortak etkinlikler düzenlenmesi yönünde iş birliğinde bulunulacaktır.

Söz konusu mutabakata konu iş birliği kapsamında yer alan sertifikalara ilişkin muafiyet ve desteklerden yararlanmak isteyen adaylar başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgiye buradan erişebilirler.

İmzalanan mutabakatın sermaye piyasalarımıza faydalı olmasını dileriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.