Finans Dünyasının En İyi Tezleri Belli Oldu.

Duyuru No: 2013-KUR-01
Tarih: 30.12.2013
Konu: Finans Dünyasının En İyi Tezleri Belli Oldu.

SPL tarafından düzenlenen, 2013 yılının finans alanında en iyi tezlerinin belirlendiği yarışmada, dereceye girenlere 20.000 lira ödül verildi.

Finansal Eğitim çalışmaları kapsamında Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu (SPL) tarafından düzenlenen, “Finans alanında en iyi yüksek lisans ve doktora tezi” yarışması sonuçlandı. Akademik camia tarafından büyük ilgi gören yarışmada, 2013 yılının en iyi tezleri belli oldu. Doktora kategorisinde Dumlupınar Üniversitesi’nden Şerife Önder, “ İşletmelerin Kar Yönetimi Uygulamalarında Kurumsal Yönetim” başlıklı çalışmasıyla birinci oldu.Gazi Üniversitesi’nden Murat Batı, “Türev Araçlarının Vergilendirilmesi” çalışmasıyla ikinciliğe; Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Semra Bank, Firmaya Özgü Riskin BİST’te Araştırılması ve Analizi” teziyle üçüncülüğe layık görüldü.

Yüksek lisans kategorisinde ise Çukurova Üniversitesi’nden Melike Çobandağ, “Mortgage Sistemi ve Sistemin Türkiye Uyarlaması” konulu teziyle birinci oldu. Marmara Üniversitesi’nden Yusuf Aytürk’ün, “Fiyat-Kazanç Oranı Etkisi ve İMKB'de 2004-2009 Dönemine İlişkin Araştırma” tezi ikinciliği alırken; yine Marmara Üniversitesi’nden Caner Akbaba “ Valuing and Pricing Initial Public Offering in İstanbul Stock Exchange” çalışması üçüncülük ödülünü kazandı.

SPL tarafından en iyi tezlerin belirlendiği yarışmada, dereceye giren katılımcılara toplam 20.000 lira ödül verildi. SPL Genel Müdür Yardımcısı Serkan KARABACAK ödül töreninde yaptığı konuşmada, kurum olarak böyle bir yarışma düzenlemelerindeki amacın; akademik bilginin önemine vurgu yapmak olduğunu söyledi. Öte yandan akademik camiada yapılan çalışmaların, pratikte fayda sağlayacak ve karşılık bulacak yönlerini ortaya çıkarmanın, genel olarak piyasaya katkı sağlayacağını belirtti. Karabacak konuşmasında, SPL ‘nin Türk Sermaye Piyasası eğitim altyapısını Londra, New York, Singapur, Hong Kong gibi finans merkezleri düzeyine getirmek için 2014 yılında da çalışmalarına devam edeceğini kaydetti.