MENÜ 

Merak Ettikleriniz


24 Ağustos 2016 Çarşamba

dghghkjşl
Okunma Sayısı: 19531 Diğer Merak Ettikleriniz


 • Lisanslama ve Sicil Tutma Sisteminin Kullanımına İlişkin Sorular

  1 - Sicil tutma ne demektir?

  Sermaye Piyasası Kanunu’nda belirtilen sermaye piyasası kurumlarında ve halka açık ortaklıklarda çalışan lisansa tabi personele ait bilgilerin kaydının tutulması, ilgili kurum ve kuruluşlar ile kamuya açıklanması faaliyetlerinin Kuruluşumuz tarafından gerçekleştirilmesidir.

  2 - Sicil bilgileri kapsamında hangi bilgiler bulunmaktadır?

  Sermaye piyasası kurumlarında ve halka açık ortaklıklarda çalışan lisansa tabi personele ait sicil bilgileri kapsamında kişilerin sahip oldukları lisanslar, mevcut iş bilgisi, geçmiş iş tecrübeleri, işlem yasaklı olup olmadığı, eğitim durumları, yabancı dil, ilişik kesme vb. bilgiler bulunmaktadır.

  3 - Sicil bilgilerinin kamuya açıklanması mümkün müdür? Açıklanan bilgilerden yararlanabilir miyim?

  Kurul tarafından Kuruluşumuza verilen sicil tutma faaliyetleri kapsamında; kamuya açık bilgi sorgulaması ile sicil bilgilerinin paylaşılmasına onay veren kişilerin sahip oldukları lisanslar, mevcut iş bilgisi, geçmiş iş tecrübeleri, eğitim durumları, yabancı dil, ilişik kesme ve işlem yasaklı olup olmadığı bilgilerine Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi’nde (LSTS) yer alan “Kamuya Açık Bilgi Sorgulama” başlığından ulaşılabilmektedir.

  Sicil bilgilerinin kamuoyuna açıklanabilmesi için kişilerin LSTS üzerinde sicil bilgilerinin kamuya duyurulması tercihinin “Evet” olarak işaretlenmesi gerekmektedir.

  “Hayır” seçeneğinin işaretlenmesi durumunda kamuoyuna herhangi bir sicil bilgisi paylaşımı yapılmamaktadır.

  4 - İnternete girebiliyorum ama Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi’ne erişemiyorum. Ne yapmalıyım?

  Bazı kurumlar çalışanlarının internet kullanımlarına güvenlik politikaları nedeniyle değişik kısıtlamalar getirmektedir. Bu kapsamda, Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi'nin (LSTS) adresini yazdığınız halde hiçbir şekilde sayfaya erişim sağlayamıyorsanız sorun internet bağlantınızın 8443 no'lu porta kapalı olmasından kaynaklanabilir. İlgili portun açılması için kurumunuz bilgi işlem bölümünden yardım isteyebilir veya kurum dışında başka bir bilgisayardan giriş yapmayı deneyebilirsiniz.

  5 - Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi'nde (LSTS) karşılaştığım sorunu veya LSTS ile ilgili sorularımı kime iletebilirim?

  LSTS’de karşılaşılan sorunların çözümüne ilişkin olarak veya LSTS ile ilgili sorular için Kuruluşumuzun; -0850 532 3434 numaralı Uzman Danışma Hattı’na telefon açarak,
  -
  info@spl.com.tr adresine elektronik posta ileterek,
  -
  www.spl.com.tr internet sayfamızın “İletişim” bölümünden mesaj göndererek,
  - Sermaye piyasası kurumlarında veya halka açık ortaklıklarda çalışıyorsanız kurumunuzun insan kaynakları yetkililerine ulaşarak,
  bildirebilirsiniz.

  6 - Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi'nde (LSTS), “İş Bilgileri” ekranında yer alan bilgileri kendim doldurabilir miyim?

  Söz konusu “İş Bilgileri” ekranında yer alan bilgiler, sicil bildirimleri kapsamında sermaye piyasası kurumlarının veya halka açık ortaklıkların LSTS'de işlem yapma yetkilileri tarafından doldurulmaktadır. Kişiler kendi kullanıcı yetkileri ile bu alanda işlem yapamazlar.

  7 - Daha önce çalıştığım sermaye piyasası kurumu Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi'nde iş bilgilerime ilişkin bir bildirimde bulunmamış, “Geçmiş İş Tecrübesi” başlığına geçmiş iş tecrübemi eklemek istiyorum. Ne yapmalıyım?

  Sermaye piyasası kurumları veya halka açık ortaklıklardaki geçmiş iş tecrübenizin LSTS’de yer alabilmesini teminen aşağıdaki belgelerle birlikte Kuruluşumuza başvurmanız gerekmektedir.
  - “Geçmiş İş Tecrübesi” başlığında geçmiş iş tecrübenizin yer almasını istediğinizi belirten bir dilekçe,
  - Çalışılan sermaye piyasası kurumlarından veya halka açık şirketlerden alınan ilgili görevde çalıştığınızı ve çalışma sürenize ilişkin hizmet belgesi/belgeleri,
  - SSK Sigortalı Hizmet Dökümü (İşyeri No'ları dilekçede ayrıca açıklanmalıdır.)

  8 - Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi’nde (LSTS) bulunan elektronik posta adresim değişti? Ne yapmam gerekiyor?

  LSTS’ye kendi kullanıcı bilgileriniz ile giriş yaparak “İletişim Bilgileri” başlığından elektronik posta adresinizi güncelleyebilirsiniz.

  9 - Evlendim/Boşandım soyadı değişikliğimi Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi'nde (LSTS) nasıl güncelleyebilirim?

  Soyadı değişikliğine ilişkin güncellemeler Kuruluşumuz tarafından yapılmaktadır. Söz konusu talebinize ilişkin olarak aşağıda yer alan belgelerle Kuruluşumuza başvurmanız gerekmektedir.
  - Soyadı değişikliğinin güncellenmesi talebinin yer aldığı bir dilekçe,
  - Yeni Nüfus Cüzdanı fotokopisi

  10 - T.C. Kimlik Numaramın Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi'nde hatalı olması nedeniyle sisteme giriş yapamıyorum. Ne yapmam gerekiyor?

  T.C. Kimlik Numarası değişikliğine ilişkin güncellemeler Kuruluşumuz tarafından yapılmaktadır. Söz konusu talebinize ilişkin olarak aşağıda yer alan belgelerle birlikte Kuruluşumuza başvurmanız gerekmektedir.

  - Dilekçe (Kimlik bilgilerin güncellenmesi talebinin yer aldığı)
  - Nüfus cüzdanı fotokopisi
  - http://tckimlik.nvi.gov.tr adresinden alınacak sorgulama sayfası örneği

  11 - “Şifremi Unuttum” başlığından yeni şifre almak istediğimde SPL sicil numarasını istiyor, bunu nereden öğrenebilirim?

  Yeni şifre alabilmek için SPL sicil numaranızı bilmeniz gerekmektedir. SPL sicil numaranızı öğrenebilmek için T.C Kimlik Numaranızın, ad ve soyadınızın yer aldığı talebinizi belirten elektronik postayı Kuruluşumuzun
  info@spl.com.tr adresine iletmeniz gerekmektedir. Yapılacak kontrolden sonra uygun bulunması halinde sicil numaranız tarafınıza bildirilecektir.

  12 - Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi’ne (LSTS) ilk defa giriş yapacağım. Şifremi nereden alacağım?

  LSTS’ye ilk kez giriş yapacak kişilerin şifre alabilmesi için LSTS ana giriş sayfasında bulunan “Yeni Şifre” başlığı altında yer alan bilgileri doldurmaları ve şifrelerini belirlemeleri gerekmektedir.

  13 - Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi'ne (LSTS) girmek isterken şifrem bloke olduğundan işlem yapamıyorum. Ne yapmalıyım?

  Şifrenin bloke olması durumunda T.C kimlik numaranızı, adınızı soyadınızı ve şifrenizin blokesinin kaldırılması talebini içeren dilekçenizi kimlik fotokopiniz ile birlikte Kuruluşumuza e-posta, faks, posta veya elden iletmeniz gerekmektedir. Söz konusu talep ulaştıktan sonra uzmanlarımızca yapılacak inceleme sonucunda uygun bulunanların şifre blokesi kaldırılacak olup tarafınıza bilgi verilecektir.

  14 - Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi (LSTS) ana sayfası “Yeni Şifre” sekmesinde yeni şifre oluştururken kişisel bilgilerim ile sistemdeki bilgilerim birbirini tutmadığı için hata mesajı alıyorum. Hatalı olan bilgileri sistemde değiştirmek için ne yapmalıyım?

  Söz konusu hata; yeni şifre alma adımı sırasında girilen bilgilerin LSTS’deki bilgilerle eşleşmemesi durumunda karşılaşılan bir durumdur.

  Söz konusu sorunun giderilebilmesi için kimlik bilgilerinizin güncellenmesi gerekmekte olup konuya ilişkin bir dilekçe ve ekinde nüfus cüzdanı fotokopinizin Kuruluşumuza e-posta, faks elden veya posta yoluyla iletilmesi gerekmektedir.

  15 - Sicil bilgilerime ilişkin olarak kamuya açık bilgi sorgulaması yapılabilmesi için daha önce “Evet” olarak tercihte bulunmuştum. Ancak tercihimi “Hayır” olarak değiştirmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

  Söz konusu talebinize ilişkin değişiklik sadece Kuruluşumuz tarafından yapılabilmektedir. Sicil bilgilerinizin kamu ile paylaşılmaması yönündeki tercihinizi belirten ve ekinde nüfus cüzdanı fotokopisinin bulunduğu dilekçeyi e-posta, faks, elden veya posta yoluyla
   Kuruluşumuza iletmeniz gerekmektedir.

  Kuruluşumuza ulaşan dilekçe, incelenip uygun görüldükten sonra söz konusu tercihiniz doğrultusunda güncelleme yapılacaktır. 


  16 - Sicil numaramı almak istediğimde sistemde kayıtlı elektronik posta adresim güncel görünmemektedir. E-posta adresimi nasıl güncelleyebilirim?

  Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi üzerinde yer alan elektronik posta adresinizi değiştirmek istediğinizi belirten bir dilekçe ve ekinde nüfus cüzdanınızın fotokopisini Kuruluşumuza e-posta, faks, elden veya posta yoluyla iletmeniz gerekmektedir.

   

   

 • Lisans Başvurusundan Sonraki Sürece İlişkin Sorular

  1-Lisans belgesi başvurusunu nasıl yapabilirim?

  Lisans belgesini almak isteyen talep sahiplerinin; Kuruluşumuzun SPL  Başvuru Sistemi üzerinden lisans belgesi başvurusunda bulunarak lisans başvuru ücretini kredi kartı ile ödemeleri, ödeme sonrasında oluşturulan Başvuru Aday Beyan Formunun çıktısını alarak imzalamaları, nüfus cüzdanı fotokopisini ve e-Devlet üzerinden alacakları Mezun Belgesi'ni veya Mezun Belgesi'nin e-Devlet üzerinden temin edilememesi durumunda ise diplomalarının noter onaylı örneğini kargo, kurye, posta ile veya elden Kuruluşumuza teslim etmeleri gerekmektedir. 

   

  2 - Lisans belgemi benim yerime bir başkası kurumunuza gelip teslim alabilir mi?

   

  Lisans belgesini sizin adınıza bir başkasının elden teslim alabilmesi için tarafınızca imzalı bir dilekçenin Kuruluşumuza iletilmesi, dilekçede söz konusu talebin ifade edilmesi, lisans belgesini kimin alacağının açıkça belirtilmesi, teslim alacak kişiye ait nüfus cüzdanı fotokopisinin dilekçe ekinde yer alması gerekmektedir.

 • Lisans Belgesi Alındıktan Sonraki Sürece İlişkin Sorular

  1 - Lisans belgemi kaybettim. Ne yapmalıyım?   Aşağıdaki belgelerle Kuruluşumuza başvuruda bulunmanız gerekmektedir:

   

  1. Konuya ilişkin bir dilekçe
  2. Nüfus cüzdanı fotokopisi
  3. Lisans belgesinin kaybolduğuna ilişkin gazete ilanı (ulusal gazete ilanları geçerli olup, yerel gazetelere verilen ilanlar kabul edilmemektedir.)
  •  
  2 - Lisans belgesinin geçerlilik süresi var mıdır? Alınan bir lisans belgesi ömür boyu geçerli midir?  

  Sermaye Piyasası Kurulunun VII-128.7 sayılı Sermaye Piyasasında Faaliyette Bulunanlar İçin Lisanslama ve Sicil Tutmaya İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğinin (Tebliğ) “Lisans yenileme eğitimi” başlıklı 17’nci maddesinin 1’inci fıkrasında; Lisans sahibi olanlar her 3 yılda bir lisans yenileme eğitimlerine katılmak zorundadırlar.hükmü yer almakta olup aynı Tebliğ’in 18’nci maddesinin 1’inci fıkrasında ise “Zamanı geldiği halde lisans yenileme eğitimlerine katılmayanların lisansı askıya alınır. Lisansı askıya alınanlar lisans konusu faaliyette bulunamazlar. Yenileme eğitimlerine katılmak suretiyle askıya alınan lisans tekrar geçerli hale getirilir.” hükmü yer almaktadır.

   

  Anılan Tebliğ maddeleri uyarınca her 3 yılda bir lisans yenileme eğitimi alınması gerekmektedir. Yenileme eğitimleri hakkında detaylı bilgi almak için internet sayfamızın “Eğitim” başlığını inceleyebilirsiniz.

   

 • 14 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe giren VII-128.7 sayılı Tebliğde yeni tanımlanan lisans adlarına denk gelen eski lisansların değişim zorunluluğu bulunuyor mu?

  Eski tip lisansların yeni Tebliğ’de denk sayılan lisanslar ile değişim zorunluluğu bulunmamaktadır.

  Ancak, yeni lisans adı ile değişim yapmak isteyenlerin SPL Başvuru Sistemi (SBS) üzerinden denk gelen lisans adına başvuruda bulunması, değişim ücreti olan 50 TL’yi kredi kartı ile ödemesi, SBS’den alacakları lisans başvuru formunu ve eski lisansın aslını Kuruluşumuza elden veya posta yoluyla ulaştırmaları gerekmektedir.

 • Mevcut lisans adlarının ingilizce karşılıkları nedir?

  Lisans adlarının İngilizce karşılıkları aşağıdaki tabloda verilmiştir.
   

  Lisans Türü

  License Type

  Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansı

  Capital Market Activities Level 1 License

  Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 2 Lisansı

  Capital Market Activities Level 2 License

  Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 Lisansı

  Capital Market Activities Level 3 License

  Türev Araçlar Lisansı

  Derivative Instruments License

  Kurumsal Yönetim Derecelendirme Lisansı

  Corporate Governance Rating License

  Kredi Derecelendirme Lisansı

  Credit Rating License

  Konut Değerleme Lisansı

  Residential Real Estate Appraisal License

  Gayrimenkul Değerleme Lisansı

  Real Estate Appraisal License

 • Yurt dışından alınan lisans belgeleri Türkiye'de geçerli midir?

  Sermaye Piyasasında Faaliyette Bulunanlar için Lisanslama ve Sicil Tutmaya İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğinin (VII -128.7) “Yabancı belgelerle çalışma hakkı” başlıklı 26’ncı maddesinin 1’inci fıkrası uyarınca yurt dışından alınan yabancı belgelerle sermaye piyasası kurumlarında ve halka açık ortaklıklarda lisansa tabi görevlerde çalışacak kişiler, yabancı uyruklu olmaları veya yurt dışında finansal piyasalar alanında en az 3 yıl çalıştıklarını tevsik etmeleri halinde, ilgili düzenlemelerde öngörülen diğer şartları taşımaları kaydıyla, sahip oldukları uluslararası geçerliliğe sahip aşağıdaki tabloda belirtilen lisanslar ile yine aşağıdaki tabloda belirtilen Kurul lisanslarını gerektiren unvan ve pozisyonlarda görev alabilirler. Benzer yabancı belgeler Kurulca değerlendirilir ve bunlarla ilgili görev alma hakları ilan edilir.


  Ek-2
  Yabancı Belgelerle Çalışma Hakkı

     

  Yabancı Belgeler Çalışılabilecek Unvan ve Görevler
  The Chartered Financial Analyst Level 1 Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansı aranan unvan ve görevler
  The Chartered Financial Analyst Level 2 Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 2 Lisansı aranan unvan ve görevler
  The Chartered Financial Analyst Level 3 Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 Lisansı ve/veya Türev Araçlar Lisansı aranan unvan ve görevler
  General Securities Representative Examination (Series7) Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansı aranan unvan ve görevler
  Chartered Institute for Securities and Investment Level2 Award in Fundamentals of Financial Services Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansı aranan unvan ve görevler
  Chartered Institute for Securities and Investment Level3 Certificate in Investment Operations Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 2 Lisansı aranan unvan ve görevler
  Chartered Institute for Securities and Investment Level3 Certificate in Investments (Securities and FinancialDerivatives) Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 Lisansı ve/veya Türev Araçlar Lisansı aranan unvan ve görevler

   
   

  0 850 532 34 34  |  info@spl.com.tr
©2017 - Her Hakkı Saklıdır. Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu A.Ş.